BIESZCZADZKIE OKOLICE

 

Polańczyk (gmina Solina) położony jest w centrum Bieszczad, uważany za jeden z najpiękniejszych zakątków kraju. To miejscowość wypoczynkowa leżąca nad Jeziorem Solińskim.

Jezioro Solińskie imponuje długością urozmaiconej linii brzegowej, dochodzącej do 150 km. W odnodze Sanu rozlewa się do 27 km dł. i 16 km w odnodze rzeki Solinki. Tak czyste i malowniczo położone jezioro górskie przyciąga wielu żeglarzy, wędkarzy i wielbicieli aktywnego odpoczynku na wodzie.

Po zalewie solińskim kursują statki bieszczadzkiej floty, wypływające z Soliny
i Polańczyka. Dzięki nim wczasowicze i turyści mają możliwość poznania najciekawszych zakątków tego malowniczego akwenu.

Nad bezpieczeństwem pływających i kąpiących się czuwają ratownicy Bieszczadzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy mają swoją centralną bazę w Polańczyku oraz Policja Wodna. W Polańczyku także znajduje się baza Krośnieńskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

Wody obu bieszczadzkich zalewów zalicza się do wód nizinnych i mają one I klasę czystości. Wędkować można całą dobę, zarówno z brzegu jak i z łodzi z uwzględnieniem limitów i okresów ochronnych.

W jeziorze solińskim występują takie gatunki ryb jak: sandacz, szczupak, okoń, karp, leszcz, płoć, kleń, ukleja oraz sum. W Myczkowcach spotykamy dużą ilość pstrąga i troci jeziorowej, a mniej sandacza, szczupaka i karpia. O możliwościach wędkowania informują biura PZW w Solinie (tel. O 605 787 662) oraz w Polańczyku [tel. (013) 469 21 85]

W odległości 200m od ośrodka Jawor znajduje się przystań i wypożyczalnia sprzętu wodnego, korty tenisowe. W niektórych sąsiedzkich ośrodkach znajdują się boiska, wypożyczalnia rowerów górskich oraz kluby i kawiarnie. Znajdują się tu poczta, ośrodek zdrowia, centralna baza WOPR. Z Polańczyka jest wygodne połączenie PKS z Bukowcem, Soliną, Leskiem, Sanokiem, Krosnem, Ustrzykami Dolnymi i Rzeszowem. Przez okoliczne wzgórza przebiega szlak turystyczny (zielony) prowadzący z Leska do góry Krysowa na granicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Polańczyk cieszy się ogromnym powodzeniem wśród turystów przebywających w Bieszczadach.